Blog

Zobacz aktualne informacje

 • 29/03/2022 0 Komentarze
  Czytelnicza rewolucja dzięki książkomatom

  Kiedy uruchomiliśmy pierwsze książkomaty? 

  Pierwsze książkomaty, wykonane na indywidualne zamówienie, zrealizowaliśmy pod koniec 2021 r. i było to kilka instalacji. W tym roku wykonaliśmy już kilka książkomatów, kolejne zamówienia czekają na realizację. 

   

  Jakie rodzaje książkomatów już zrobiliśmy?

  Nasze pierwsze instalacje dotyczyły prostszych rozwiązań, działających autonomicznie na bazie zamków funkcyjnych. Wraz ze wzrostem zainteresowania tymi produktami, w naszych książkomatach zaczęliśmy wdrażać nowe funkcje oraz oferować kompleksowe rozwiązania. Przykładem jest książkomat wykonany na zlecenie biblioteki publicznej dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.  Urządzenie to zostało wykonane z blachy nierdzewnej, dostosowane do pracy na zewnątrz i w pełni zintegrowane z systemem bibliotecznym funkcjonującym już w tej placówce. Na urządzenie została nałożona także dedykowana grafika z wykorzystaniem naszej drukarki UV. Dziś oferujemy już książkomaty pracujące w kilku systemach, potrafimy też zintegrować je z różnymi systemami bibliotecznymi stosowanymi w placówkach.   

   

  Czym różnią się książkomaty autonomiczne od tych działających na systemach?

  Książkomaty autonomiczne to szafy, w których każda skrytka otwierana jest niezależnym zamkiem. Działają one autonomicznie, co oznacza, że nie wymagają one podłączenia do zasilania ani do sieci. Ich obsługa sprowadza się do otwierania skrytek za pomocą PINu. Książkomaty TECHCODE RFID to tzw. szafy smart z zaimplementowaną technologią RFID. Aby mogły one pracować z jakimś systemie, muszą być na stałe podłączone do zasilania oraz do sieci.

   

  Od czego zależy wybór systemu, w jakim będzie działać książkomat?

  Potrzeby naszych Klientów są różne, dlatego system, jaki instalujemy w książkomatach zawsze dobieramy indywidualnie do każdego zamówienia. Wybór systemu  uzależniony jest od wielu czynników, a wytycznymi są dla nas dane uzyskane od Klienta. Pod tym kątem kluczowe są np. informacje, gdzie ma stać książkomat, jak ma przebiegać obrót za jego pomocą zasobami bibliotecznymi, jaka jest potrzeba/ zakres integracji systemu zainstalowanego w szafie TECHCODE RFID z systemem bibliotecznym, jakie funkcje ma wykonywać szafa i system oraz w jaki sposób mają być obsługiwane, jak ma przebiegać komunikacja z czytelnikami korzystającymi z książkomatu.

   

  Do kogo skierowana jest oferta na książkomaty?

  Książkomaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jesteśmy zabieganym pokoleniem, doceniającym proste rozwiązania pomagające nam oszczędzić czas i ograniczyć wysiłek związany z załatwianiem bieżących spraw. Książkomat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno współczesnych czytelników, jak i pracowników bibliotek. W dobie cyfryzacji uzupełnianie tradycyjnych kart bibliotecznych odchodzi do lamusa. Nasze książkomaty potrafią automatycznie rejestrować i ewidencjonować obieg zasobami. Z uwagi na różnorodność funkcji, jakie mogą one wykonywać, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na potrzeby zarówno małych bibliotek z ograniczonym budżetem, jak również dużych placówek inwestujących w nowoczesne rozwiązania. Oprócz bibliotek, odbiorcami naszych książkomatów były ostatnio również szkoły i uczelnie wyższe. 

   

  Co jeszcze możemy zaoferować? 

  Lubimy wyzwania. Jako jedni z pierwszych w Polsce zaimplementowaliśmy w szafach metalowych technologię RFID umożliwiającą ewidencjonowanie obrotu przechowywanych w nich zasobów (np. książek). Stwarza to olbrzymie możliwości poszerzania funkcjonalności szaf TECHCODE RFID i korzyści z ich stosowania. Do rozwiązań tych przekonuje się coraz więcej firm i instytucji. To, jakie kolejne funkcje będą jeszcze posiadały nasze książkomaty, w dużej mierze zależy od potrzeb i oczekiwań naszych Klientów. To właśnie oni kreują rozwój naszej firmy.  

  Dowiedz się więcej
 • 07/03/2022 0 Komentarze
  Książkomat - przyszłość Twojej biblioteki

  Książkomaty zyskują coraz większe uznanie wśród czytelników, bowiem umożliwiają one szybkie dotarcie do książek, bez konieczności szukania biblioteki. Bezpośrednia i bliska dostępność książkomatu przez całą dobę, 365 dni w roku  jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego społeczeństwa i dynamicznego stylu życia.  Zachęca to do korzystania z usług bibliotecznych również osoby o napiętym grafiku, bowiem godziny otwarcia placówek przestały stanowić dla nich przeszkodę do korzystania z ich usług.

   

  Książkomaty są proste i intuicyjne w użytkowaniu, zapewniają bezkontaktowe odbieranie i oddawanie ulubionych książek. Korzystanie z nich jest proste i intuicyjne. Obsługa książkomatu odbywa się za pomocą aplikacji na smartfonie lub wydanej wcześniej przez bibliotekę karty RFID. Oszczędzają czas potrzebny na skorzystanie z usług bibliotecznych, który ogranicza się do niezbędnego minimum. 

   

  Książkomaty mogą być obsługiwane na wiele sposobów np. za pomocą udostępnionego użytkownikowi jednorazowemu kodu PIN, kodu kreskowego lub kodu QR, za pomocą na stałe przypisanych do karty bibliotecznej RFID danych do logowania. W zależności od zastosowanego w nich systemu, użytkownik może otrzymywać wiadomości SMS lub email informujące go o gotowości do odebrania zamówionych przez niego zbiorów za pomocą książkomatu.  Jeszcze więcej funkcjonalności posiadają nasze książkomaty TECHCODE RFID RFID z zaimplementowaną technologią RFID. Każda książka może być otagowana  specjalnym tagiem RFID, a wszelkie zdarzenia np. o logowaniu, pobraniach i zwrotach mogą być rejestrowane i zapisywane w systemie obsługującym książkomat.

   

  Wyżej wymienione metody dostępu wyłączają konieczność obecności czytelnika w bibliotece i kontaktu z pracownikami bibliotek, co wspiera reżim sanitarny. Jest to  kolejny argument za korzystaniem z nowych technologii zastosowanych w naszych książkomatach.

   

  Szafą wspierającą pracę bibliotek są również trezory biblioteczne, które pozwalają na szybki zwrot zbiorów bibliotecznych. Trezory posiadają specjalne wrzutnie, na których umieszcza się książki.  Trezory z serii TECHCODE RFID RFID mogą być również wyposażone w czytniki RFID, które udzielają dostępu do wrzutni dopiero po udzieleniu autoryzacji do skorzystania z niego. Autoryzacja użytkownika odbywa się automatycznie za pomocą wbudowanego czytnika RFID np. na podstawie karty zbliżeniowej RFID.

   

  Książkomaty i trezory biblioteczne stały się niezbędnym elementem funkcjonowania nowoczesnych wypożyczalni książek oraz bibliotek. Rozwiązanie to odpowiada bieżącym potrzebom współczesnych czytelników, żyjących w dobie postępującej cyfryzacji. Meble biblioteczne umożliwiają czytelnikom nieograniczony dostęp do zbiorów bibliotecznych, a placówkom  ułatwiają ich funkcjonowanie.

   

  Nasi wykwalikowani pracownicy pomagają  dobrać odpowiednie do potrzeb Klienta produkty tak, aby jak najlepiej spełniały one swoje funkcje i były dostosowane do systemu pracy i przestrzeni placówki.

   

  Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami na temat naszych książkomatów.

  https://bibliotekabemowo.pl/mamy-ksiazkomat-na-bemowie/

  http://info.kanal6.pl/2022/02/10/ksiazkomat-naprawiony/ 

  Dowiedz się więcej