Książkomaty i trezory biblioteczne

 

 

Książkomaty i wrzutnie na książki
(tzw. trezory biblioteczne)

zapewniają bezpieczne, samoobsługowe i bezkontaktowe odbieranie oraz oddawanie książek, z zachowaniem reżimu sanitarnego. W dobie walki z pandemią, książkomaty  stały się nieodzownym elementem wspomagającym funkcjonowanie współczesnych bibliotek i wypożyczalni.  W szafach bibliotecznych  i wrzutniach na książki, zbiory mogą być przechowywane przez dowolny okres potrzebny do odbycia kwarantanny przed odebraniem ich przez kolejną osobę.

Książkomaty mogą być wykonane w formie szaf stojących lub wiszących szafek z dowolną ilością i wielkością skrytek.  W podstawowym wariancie, każda skrytka zamykana jest zamkiem kluczowym.

 

Skrytki mogą być również zamykane elektronicznymi zamkami szyfrowymi, przystosowanymi do stosowania na zewnątrz. Książkomaty zamontowane na zewnątrz budynków, dzięki nieograniczonemu czasowo dostępowi do pozostawionych w nim zbiorów, umożliwiają korzystanie z usług bibliotek przez całą dobę, 365 dni w roku, również w dni świąteczne, czy w okresie lockdown’u.

 

Wyposażenie książkomatów w zamki elektroniczne zasilane na baterie, umożliwia korzystanie ze skrytek bez konieczności podłączenia szaf do zasilania zewnętrznego. Zamki EKP generują kody ważne do jednorazowego otwarcia drzwiczek. Dzięki temu, po zwolnieniu skrytki, mogą z niej korzystać kolejne osoby, posiadające nowy wygenerowany kod PIN do jednorazowego otwarcia drzwiczek.  Zajętość skrytki sygnalizuje świecąca dioda LED.

Uzupełnieniem oferty na szafy do bibliotek i czytelni są tzw. trezory biblioteczne, zwane potocznie wrzutniami na książki. Szafy te umożliwiają bezkontaktowy i bezobsługowy zwrot zasobów do wypożyczalni i bibliotek.
 

Za pomocą prostej w obsłudze wrzutni, książki bezpiecznie lądują w szufladzie szafy. Drzwi do szafy zabezpieczone są przez zamek kluczowy, bądź szyfrowy.  Zamontowanie trezorów na zewnątrz budynków, umożliwia oddawanie książek niezależnie od dni i godzin otwarcia bibliotek czy czytelni.

Szafy i wrzutnie na książki wykonujemy pod ścisłe wytyczne naszych Klientów. Doradzamy, projektujemy i produkujemy je w dowolnych wielkościach i kolorach, oferujemy również usługę wykonania na nich nadruków UV. 

Oprócz tradycyjnych szaf, w naszej ofercie posiadamy również  wrzutnie oraz książkomaty (nazywane również bibliotekomatami) TECHCODE z technologią RFID, umożliwiające m.in. automatyczne prowadzenie rejestrów pobrań i zwrotów książek.

 

Więcej o naszych książkomatach i trezorach TECHCODE RFID przeczytasz tutaj.

 

Sprawdź również wpis na blogu.