fbpx

BLOG

ZOBACZ AKTUALNE INFORMACJE

Techmark - blog
Czytelnicza rewolucja dzięki książkomatom.

Czytelnicza rewolucja dzięki książkomatom

Kiedy uruchomiliśmy pierwsze książkomaty? 

Pierwsze książkomaty, wykonane na indywidualne zamówienie, zrealizowaliśmy pod koniec 2021 r. i było to kilka instalacji. W tym roku wykonaliśmy już kilka książkomatów, kolejne zamówienia czekają na realizację. 

Jakie rodzaje książkomatów już zrobiliśmy?

Nasze pierwsze instalacje dotyczyły prostszych rozwiązań, działających autonomicznie na bazie zamków funkcyjnych. Wraz ze wzrostem zainteresowania tymi produktami, w naszych książkomatach zaczęliśmy wdrażać nowe funkcje oraz oferować kompleksowe rozwiązania. Przykładem jest książkomat wykonany na zlecenie biblioteki publicznej dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.  Urządzenie to zostało wykonane z blachy nierdzewnej, dostosowane do pracy na zewnątrz i w pełni zintegrowane z systemem bibliotecznym funkcjonującym już w tej placówce. Na urządzenie została nałożona także dedykowana grafika z wykorzystaniem naszej drukarki UV. Dziś oferujemy już książkomaty pracujące w kilku systemach, potrafimy też zintegrować je z różnymi systemami bibliotecznymi stosowanymi w placówkach.   

Czym różnią się książkomaty autonomiczne od tych działających na systemach?

Książkomaty autonomiczne to szafy, w których każda skrytka otwierana jest niezależnym zamkiem. Działają one autonomicznie, co oznacza, że nie wymagają one podłączenia do zasilania ani do sieci. Ich obsługa sprowadza się do otwierania skrytek za pomocą PINu. Książkomaty TECHCODE RFID to tzw. szafy smart z zaimplementowaną technologią RFID. Aby mogły one pracować z jakimś systemie, muszą być na stałe podłączone do zasilania oraz do sieci.

Od czego zależy wybór systemu, w jakim będzie działać książkomat?

Potrzeby naszych Klientów są różne, dlatego system, jaki instalujemy w książkomatach zawsze dobieramy indywidualnie do każdego zamówienia. Wybór systemu  uzależniony jest od wielu czynników, a wytycznymi są dla nas dane uzyskane od Klienta. Pod tym kątem kluczowe są np. informacje, gdzie ma stać książkomat, jak ma przebiegać obrót za jego pomocą zasobami bibliotecznymi, jaka jest potrzeba/ zakres integracji systemu zainstalowanego w szafie TECHCODE RFID z systemem bibliotecznym, jakie funkcje ma wykonywać szafa i system oraz w jaki sposób mają być obsługiwane, jak ma przebiegać komunikacja z czytelnikami korzystającymi z książkomatu.

Do kogo skierowana jest oferta na książkomaty?

Książkomaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jesteśmy zabieganym pokoleniem, doceniającym proste rozwiązania pomagające nam oszczędzić czas i ograniczyć wysiłek związany z załatwianiem bieżących spraw. Książkomat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno współczesnych czytelników, jak i pracowników bibliotek. W dobie cyfryzacji uzupełnianie tradycyjnych kart bibliotecznych odchodzi do lamusa. Nasze książkomaty potrafią automatycznie rejestrować i ewidencjonować obieg zasobami. Z uwagi na różnorodność funkcji, jakie mogą one wykonywać, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na potrzeby zarówno małych bibliotek z ograniczonym budżetem, jak również dużych placówek inwestujących w nowoczesne rozwiązania. Oprócz bibliotek, odbiorcami naszych książkomatów były ostatnio również szkoły i uczelnie wyższe. 

Co jeszcze możemy zaoferować? 

Lubimy wyzwania. Jako jedni z pierwszych w Polsce zaimplementowaliśmy w szafach metalowych technologię RFID umożliwiającą ewidencjonowanie obrotu przechowywanych w nich zasobów (np. książek). Stwarza to olbrzymie możliwości poszerzania funkcjonalności szaf TECHCODE RFID i korzyści z ich stosowania. Do rozwiązań tych przekonuje się coraz więcej firm i instytucji. To, jakie kolejne funkcje będą jeszcze posiadały nasze książkomaty, w dużej mierze zależy od potrzeb i oczekiwań naszych Klientów. To właśnie oni kreują rozwój naszej firmy. 

Dziękujemy

Dziękujemy za przesłanie zapytania. Odpowiedź na Twoje zgłoszenie zostanie przesłana niezwłocznie.

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

Pozdrawiamy,
Zespół Techmark!